Jaka powinna być wysokość ogrodzenia?

Wysokość ogrodzenia to ważna kwestia, która zależy od wielu czynników. Należą do nich bez wątpienia powierzchnia działki, przeznaczenie ogrodzenia, przepisy prawne a także preferencje inwestora. Ogólnie rzecz biorąc, optymalna wysokość ogrodzenia to taka, która zapewnia bezpieczeństwo, prywatność i harmonię z otoczeniem.

Wysokość ogrodzenia jak ją optymalnie dobrać?

Wysokość ogrodzenia a prawo budowlane

Według polskiego prawa budowlanego, ogrodzenie o wysokości do 2,2 m liczone od poziomu gruntu nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia. Chyba, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stanowi inaczej. Wysokość płotu to kwestia poruszana w Art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późn. zm.). Ogrodzenie wyższe niż 2,2 m musi być zgłoszone do starostwa powiatowego przed rozpoczęciem robót. Wysokość ogrodzenia od sąsiada i od ulicy może być różna, w zależności od potrzeb i możliwości. Jeżeli ogrodzenie znajduje się przy skrzyżowaniu nie powinno ograniczać widoczności. Niezwykle istotne jest, by nie stwarzać niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeżeli zatem planujesz zbudować wysoki płot, projektując go zaplanuj ścięcie jego narożnika.

Jakie wysokie ogrodzenia budujemy najczęściej?

Zazwyczaj wybiera się ogrodzenie o wysokości od 1,5 do 1,8 m, które zapewnia odpowiedni poziom osłonięcia i nie tworzą wrażenia muru. Jeśli chodzi o ogrodzenie małej działki, to zaleca się wybierać niższe ogrodzenia. Płot o wysokości 1 m, który optycznie nie zmniejsza terenu a także nie zacienia okien. Natomiast jeśli chodzi o ogrodzenie dużej działki, to można zdecydować się na wyższe ogrodzenia. Wysokość 1,7 m lub więcej, pozwoli lepiej chronić przed hałasem a także niepożądanymi gośćmi. Warto też pamiętać, że ogrodzenie powinno być dopasowane do stylu i charakteru nieruchomości, a także do otaczającej zieleni i krajobrazu.

Wysokość ogrodzenia firmy i instytucji - jak zabezpieczyć teren przed intruzami?

Wysokość ogrodzenia terenu firmy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, poziom zagrożenia, lokalizacja, przepisy prawne a także preferencje estetyczne. Ogólnie rzecz biorąc, optymalna wysokość bramy przemysłowej a także reszty ogrodzenia to taka, która po pierwsze zapewnia skuteczną ochronę przed intruzami. Po drugie nie ogranicza widoczności a także dostępności terenu.

Wysokość ogrodzenia powinna być adekwatna do rodzaju działalności i poziomu zagrożenia, jakie niesie ze sobą teren firmy. Na przykład, jeśli firma zajmuje się produkcją, magazynowaniem lub transportem wartościowych, niebezpiecznych lub poufnych materiałów, to zalecane jest zastosowanie wysokiego ogrodzenia. Ogrodzenie o wysokości 2 m lub więcej z pewnością utrudni dostęp osobom nieuprawnionym. Natomiast jeśli firma prowadzi usługi, handel lub edukację, to może wystarczyć niższe ogrodzenie. Przykładowo o wysokości 1,5 m lub mniej, które zapewni odpowiedni poziom prywatności, ale nie odstraszy potencjalnych klientów.

Ogrodzenie przemysłowe współgrające z otoczeniem

Wysokość przemysłowego ogrodzenia powinna być dopasowana do stylu i wyglądu budynków, znajdujących się na terenie firmy, a także do krajobrazu i zieleni wokół. Zbyt wysokie ogrodzenie może tworzyć wrażenie muru, który izoluje teren firmy od otoczenia i psuje jego estetykę. Zbyt niskie ogrodzenie może natomiast być niewidoczne lub nieproporcjonalne do wielkości terenu i budynków. Dlatego warto wybrać taką wysokość płotu, która zapewni równowagę między bezpieczeństwem, prywatnością i estetyką.