Czym są panele ogrodzeniowe 3D

Panele ogrodzeniowe 3D to rodzaj ogrodzenia wykonanego z grubej, sztywnej drutu stalowego o średnicy 4 lub 5 mm. Cechują się poziomymi, trójwymiarowymi wcięciami w kształcie litery V, które zapewniają ogrodzeniu większą wytrzymałość i estetyczny wygląd. Panele ogrodzeniowe 3D podobnie jak 2D są dostępne w różnych wysokościach, a ich całkowita szerokość wynosi 250 cm.

Panel kratowy 3D ma estetyczny wygląd i jest wyjątkowo trwały. Druty stalowe są zabezpieczone przed korozją przez powłokę cynkową. Można również kupić panele ogrodzeniowe, które są dodatkowo malowane proszkowo na kolor antracytowy. Co szczególnie istotne panele nadają się do samodzielnego montażu, co może znacznie obniżyć koszt budowy ogrodzenia.

Panele ogrodzeniowe 3D

Czy panele ogrodzeniowe 3D są funkcjonalne?

Panele ogrodzeniowe 3D są funkcjonalne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo a także prywatność posesji. Ponadto są łatwe w montażu i konserwacji. Cechuje je odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenia panelowe to estetyczne i pasujące do różnych stylów architektonicznych płoty. Panele mogą być łączone z innymi elementami ogrodzenia, takimi jak słupki, daszki a także podmurówki.. Panele mogą być również ozdobione roślinnością a także taśmami PCV dostępnymi w różnych kolorach.

Bramy z paneli 3D

Panele 3D mają przetłoczenia, dzięki którym cechują się wytrzymałą konstrukcją i estetyką. Można z nich wykonywać nie tylko wypełnienia pomiędzy słupkami ale także furtki i bramy wjazdowe. W przypadku furtek i bram panele mocuje się na metalowych stelażach. To one stanowią bazę zarówno furtki jak i bramy. Zapewniają im stabilność i bezawaryjną pracę a panele ogrodzeniowe 3D pełnią funkcję wypełniającą konstrukcję.

Panele ogrodzeniowe 3D na bramy i furtki

Jakie zalety mają panele ogrodzeniowe 3D?

  • Estetyczny i elegancki wygląd. Panele kratowe 3D mają trójwymiarową strukturę z przetłoczeniami w kształcie litery V, które nadają im lekkości a także finezji. Można wybierać spośród wielu wzorów i kolorów, a nawet zamówić własny projekt przy dysponowaniu większym budżetem. Panele na ogrodzenia doskonale współgrają z niemal każdym otoczeniem a także stylem architektonicznym.
  • Wysoka jakość i trwałość. Kratowe panele ogrodzeniowe 3D produkuje się z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal czy aluminium, które są odporne na warunki atmosferyczne, korozję, odkształcenia a także uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu ogrodzenie będzie służyć przez wiele lat, nie wymagając kosztownych napraw czy wymiany.
  • Łatwy montaż i demontaż. Ogrodzenia z paneli 3D są lekkie i nie wymagają specjalnych narzędzi służących do ich montażu. Ponadto istnieje cała gama uchwytów montażowych i połączeniowych, dzięki którym można panele mocować nawet do słupków istniejących już ogrodzeń.

Czy kratowe panele ogrodzeniowe można malować?

Panele ogrodzeniowe 3D można malować, jeśli chce się zmienić ich kolor lub odświeżyć ich wygląd. Jednak nie każdy rodzaj paneli nadaje się do malowania, a także nie każda farba jest odpowiednia do tego celu. Przed malowaniem paneli ogrodzeniowych 3D należy zwrócić uwagę na kilka kwestii jak chociażby rodzaj paneli. Panele ogrodzeniowe 3D mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium czy tworzywa sztuczne. Niektóre z nich są już zabezpieczone antykorozyjnie, np. przez ocynkowanie ogniowe lub malowanie farbą proszkową czy powlekane PCV. W takim przypadku malowanie paneli może być zbędne lub nawet szkodliwe, ponieważ może uszkodzić warstwę ochronną. Jeśli jednak ogrodzenie z paneli jest niezabezpieczone lub zniszczone, to malowanie może być korzystne dla trwałości a także estetyki.

Ocynkowane panele kratowe 3D

Na co zwrócić uwagę przy malowaniu paneli ogrodzeniowych 3D?

  • Rodzaj farby. Nie każda farba nadaje się do malowania paneli ogrodzeniowych 3D. Należy wybrać taką farbę, która jest odporna na warunki atmosferyczne, wilgoć, promieniowanie UV, zarysowania a także uderzenia. Ponadto farba powinna być dobrze przylegać do podłoża i nie odpryskiwać. Najlepiej sprawdzają się farby proszkowe, które nakłada się metodą elektrostatyczną i wypala się w piecu. Można też użyć farb akrylowych, poliuretanowych a także epoksydowych, które nakłada się pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym.
  • Przygotowanie podłoża. Przed malowaniem paneli ogrodzeniowych 3D należy dokładnie oczyścić podłoże z kurzu, brudu, rdzy, tłuszczu a także innych zanieczyszczeń. Można do tego użyć myjki ciśnieniowej, szlifierki, drucianej szczotki lub środków chemicznych. Należy też zabezpieczyć elementy, których nie chcemy malować, np. słupki, zawiasy, zamki, itp. Można do tego użyć taśmy maskującej lub folii malarskiej.
  • Malowanie paneli ogrodzeniowych 3D powinno się odbywać w suchych i bezwietrznych warunkach, przy temperaturze powyżej 10°C. Należy zastosować się do instrukcji producenta farby, dotyczących sposobu nakładania, ilości warstw, czasu schnięcia a także utwardzania. Należy też zachować odpowiedni odstęp między panelem a narzędziem malującym, aby zapewnić równomierne pokrycie i uniknąć smug, bąbli i zacieków. Po zakończeniu malowania należy usunąć taśmę maskującą i folię malarską, a także sprawdzić, czy nie ma żadnych niedoskonałości lub uszkodzeń na powierzchni paneli.