Jak zaplanować bramę i furtkę na posesji?

Jak zaplanować bramę i furtkę? Furtka oraz brama wjazdowa odgrywają bardzo istotną rolę w codziennej komunikacji i funkcjonowaniu domostwa. Aby wjazd na posesję był dla nas praktyczny i jednocześnie wygodny, powinien spełniać parę warunków. Ważne jest, by jego usytuowanie ustalić na samym początku planowania otoczenia posesji.

 

Planowanie bramy i furtki na posesji

Szerokość bramy wjazdowej i furtki

Zazwyczaj brama oraz furtka znajdują się tuż obok siebie. Dzieje się tak ze względu na popularność i wygodę takiego rozplanowania wejścia oraz podjazdu. W takim przypadku kable instalacyjne do zasilania bramy i furtki prowadzi się w jednym kierunku, co obniża koszty inwestycji. W zależności od upodobań niektórzy decydują się na furtkę jak najbliżej wejścia, niektórzy natomiast preferują dłuższe przejście wśród ogrodowej zieleni. Podczas budowy ogrodzenia należy pamiętać, że brama wjazdowa nie może być za wąska – jej minimalna szerokość wynosi 2,4 m, ale jeśli mamy możliwość, to lepiej zdecydować się na szerszy podjazd, który zapewni komfort wjazdu na naszą działkę czy podjazd do bramy garażowej. Warto też uwzględnić możliwość wjechania większych samochodów, np. dostawczych. Natomiast w przypadku furtki minimalna szerokość wynosi 0,9 m. Ważne jest, aby oba elementy ogrodzenia otwierały się wewnątrz posesji. W innym przypadku mogłyby to stanowić zagrożenie dla osób poruszających się po chodniku. Istotne jest to, aby wjazd do naszej posesji był przede wszystkim wygodny. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, warto przed bramą zostawić wolne miejsce na samochód. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie czekać na otwarcie bramy.

Brama przesuwna czy rozwierana?

Wybierając rodzaj bramy należy zwrócić uwagę na ilość wolnego miejsca na podjeździe. Rozwierane bramy jednoskrzydłowe potrzebują go znacznie więcej od dwuskrzydłowych, które i tak wymagają trochę wolnego terenu. Natomiast brama przesuwna sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie ważna jest wolna przestrzeń. Dodatkowo w przypadku ogrodzeń w stylu muru, szyny czy inne dodatkowe elementy konstrukcyjne nie będą widoczne z zewnątrz.

Estetyka bramy i furtki

Istotne jest również, aby wygląd furtki oraz wjazdu był dopasowany do reszty ogrodzenia. Jeżeli zdecydujemy się na ogrodzenia łupane, to w takim przypadku doskonale będą się prezentować furtki metalowe ( w nowoczesnym stylu lub kute i ozdobne). Jeżeli zależy nam na prywatności i mamy ogrodzenie w postaci muru, to drewniana, bardziej zabudowana furtka również świetnie się sprawdzi. Wiele zależy tutaj od rodzaju ogrodzenia, jego wysokości oraz kolorystyki. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki z pewnością bez trudu dopasujemy wejście na posesję wedle naszych potrzeb.