Siatka cieniująca na ogrodzenie

Siatka cieniująca na ogrodzenie to jeden z najpopularniejszych sposobów na maskowanie ogrodzeń panelowych, metalowych i innych typów ogrodzeń. Zapewniają one większą prywatność posesji, chroniąc przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, oddzielają od ulicy chroniąc przed kurzem a także jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Siatka cieniująca na ogrodzenie panelowe lub siatkę

Co to jest siatka cieniująca na ogrodzenie?

Siatki cieniujące na ogrodzenia produkuje się z polietylenu (PEHD), czyli tworzywa sztucznego o podwyższonej gęstości. Ten materiał jest przystosowany do całorocznego użytkowania na zewnątrz, odporny na różne warunki pogodowe a także promienie UV. W kontekście odporności na promieniowanie UV, materiał jest dodatkowo wzbogacony o stabilizatory UV. To one odpowiadają za spowolnienie procesów starzenia się materiału pod wpływem promieniowania słonecznego. Siatki, które nie posiadają takiej stabilizacji, szybciej kruszeją i tracą kolor, szczególnie pod wpływem intensywnego nasłonecznienia.

Propozycje zastosowania siatki cieniującej?

 • maskowanie i zacienianie ogrodzenia lub płotu,
 • redukcja wiatru i przenikania kurzu
 • osłona przez przerastającymi chwastami i trawami z sąsiednich działek
 • zacienianie parkingów i samochodów
 • zapobieganie nagrzewaniu samochodów
 • ochrona przed gradem
 • ochrona roślin przed nadmiernym nasłonecznieniem
 • ogrodzenie obiektów sportowych – boiska, korty tenisowe itp.
Siatka cieniująca na ogrodzenie panelowe lub siatkę

Siatka cieniująca na ogrodzenie - stopnie zacienienia

Na krajowym rynku dostępne są siatki cieniujące o różnych kolorach (zielone, brązowe, szare, antracytowe, czarne). Kolejnym czynnikiem rozróżniającym siatki jest gramatura, która w głównym stopniu odpowiada za stopień zacienienia siatki. Gramatura to waga materiału w odniesieniu do jednego metra kwadratowego, często wyrażana w gramach, np. 200g/m². Bez wątpienie jest ona kluczowym parametrem siatki cieniującej. Determinującym gęstość materiału, a co za tym idzie, popularny wśród sprzedawców parametr szacowanego stopnia zacienienia, wyrażany w procentach, zwykle w granicach 50-95%.

Jakie stopnie zacienienia ma siatka na ogrodzenie?

 • 95% – siatki o gramaturze 180-220g /m²
 • 90% – siatki o gramaturze 130-140g /m²
 • 75% – siatki o gramaturze 75-90g/m²
 • 60% – siatki o gramaturze 60-70g/m²
 • 50% – siatki o gramaturze 40-50g/m²
Siatka cieniująca na ogrodzenie panelowe lub siatkę

Jak wybrać odpowiednia siątkę cieniującą na ogrodzenie?

Im wyższa gramatura materiału, tym siatka jest gęstsza, lepiej maskuje i przepuszcza mniej promieni słonecznych. Dlatego na ogrodzenia zaleca się siatki o stopniu zacienienia 90-95%, a do ochrony roślin – siatki o niższym stopniu zacienienia. Siatka cieniująca na ogrodzenia 95% to najlepszy wybór w sytuacji, kiedy zależy nam na maksymalnym zachowaniu prywatności. Najgęstsze wersje siatek cieniujących dla najbardziej wymagających, jednocześnie zapewniające niewielki przepływ wiatru i znikomą przejrzystość. Wysoki stopień prywatności zapewniają także siatki o poziomie zacienienia 90%. Redukują one powiewy wiatru, zapewniają cień i gwarantują wysoki poziom prywatności. Siatki o stopniu zacienienia 50%-80% polecamy raczej do zacieniania szklarni i ogródków warzywnych. Oczywiście nadają się także na ogrodzenia, jednak zapewniają one umiarkowany stopień prywatności i niewielką redukcję siły wiatru. Sprawdza się natomiast idealnie jako uzupełnienie ogrodzenia chroniącego przed przerastającymi chwastami.